Web Sitelerin Mutfağında Hazırlanan Makale Nedir?

Makale, internet sitelerinin mutfağı olan yazı, içerik, web sitesi içeriği ya da İngilizce ifadeyle post girişinin bir adıdır. Dünyanın en büyük arama motoru Google, yayınladığı bir makalede, sıralamanın en önemli kriterlerden bir tanesinin kaliteli içerik olduğunu açıklamıştır.

Google ya da diğer arama motorları, yüksek kaliteli içerik istediğinden dolayı makalenin özel bir dil ile kullanıcılara sunulması gerekmektedir. Bundan dolayı, yazarlar veya web sahipleri, sitede paylaşacakları yazı için kesin, doğru, kanıtlana birliği olan kelimelerden dolayı web sitesi içeriğine makale adını vermektedir.

İyi bir makalenin özellikleri nelerdir? diye sorup bunu en iyi şekilde açıklamaya çalıştık. Makale nedir, nasıl yazılır diyenler için işte tüm ayrıntılarıyla yazımız;

Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?

Makale; SEO ile oluşturulmuş kullanıcı odaklı bir içeriktir.
Makale; SEO ile oluşturulmuş kullanıcı odaklı bir içeriktir.

Yukarı da makalenin internet sitesi içeriği olduğunu ifade ettik. İçeriği oluşturan belli faktörler var. Bu faktörler olmadığında ona makale diyemeyiz ‘makalecik’ diyebiliriz. Aynı, futbol oynanması için sahada 22 kişinin olması gerektiği gibi. Küçük bir not: Kelime anlamı olarak makale, yorumlayıcı niteliği olan demektir.

 

İçeriğin bir geçmişi ve geleceği olması, TDK’ya göre cümlelerin oluşturulması (çünkü Google yazdığımız yazıyı aradığında bir anlam yüklemesi gerekmekte) yazıların giriş, gelişme ve sonuçtan oluşması, bir başlığın ve alt başlıkların yazı içerisinde yer alması ve son olarak belli bir kelime barajını aşmış olması gerekmektedir.

 

Tüm bu unsurlar yerine getirildiği takdirde Google buna, makale diyebilir. Makale bir romanda ana karakter ise bunun yardımcı oyuncuları ya da ana karakteri taşıyan unsurlar da olması gerekiyor. İçerik yazmak istiyorsanız bunları “donanımlı, iyi, nitelikli” şekilde bilmeniz gerekiyor. Şimdi bunları açıklayalım.

 1. İçeriğin Baş Kahramanı: SEO

SEO ya da Search Engine Optimization olarak bilinen Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu olan bu ifade yazının sahada en önemli oyuncusudur. Google tarafından makalenin üst taraflara çıkmasına yarayan bu işlem, içerik için belli kurallar dahilinde kullanılmaktadır. Google bunları direkt olarak açıklamamıştır lakin kullanıcılara yüzeysel bilgiler vererek onlara balık tutmayı öğretmek istemiş.

Makale yazarken seo kriterlerini Google yüzeysel olarak açıklamıştır
Makale yazarken seo kriterlerini Google yüzeysel olarak açıklamıştır

SEO’nun oldukça geniş yelpazesi bulunmaktadır. Lakin biz, sadece, yazı kısmındaki SEO ile ilgileniyoruz. Her ne kadar etki etse de oyuncuların saha dışındaki işlevleri bizi doğrudan ilgilendirmiyor. Çünkü bizim işimiz iyi ve kaliteli makale. J SEO uyumlu ve ilgi çekici makale her zaman ve her yerde kazandırır.

 1. İçeriğe Orta Açan: Kalite

Her yazının mutlak ve mutlak kaliteli olması gerekiyor. Eğer sıralamada üst sıralara çıkmak, ürününüzün ya da bloğunuzun daha fazla arama motorlarından takipçi getirmesini istiyorsanız kullanıcıyı (müşteriyi ) memnun etmeniz gerekiyor. Hem marka oluşturma hem de müşterileri farklı zamanlarda da akla gelen site olmasını sağlamak için bu en önemli faktördür. Sonuçta sahada herkes iyi futbol oynayan birilerini görmek ister.

Google kaliteli içeriklere önem verir
Google kaliteli içeriklere önem verir

Makaleyi kaliteli yapan unsurlar şunlardır;

 • Farklı kaynaklardan beslenme (Google akademik, PDF kitaplar, dergiler, Yabancı siteler, sosyal medya gruplarından alınan bilgiler)
 • Doğru bilgi sağlama (Blog içeriği ya da e ticaret olarak doğru, kanıtlana birliği olan bilgiler kalite içerir)
 • Müşteriyi, kullanıcıyı özel hissettirmek (Akşam oturuyorum 2 saat siyahlar.com sitesindeki makaleyi çayımı içip okuyabileyim. Müşteriye bunu sağlamak gerekiyor)
 • Kaynak sağlamak (Bilgiyi bir yerden alıp cümlelerini değiştirdiniz ama anlam aynı kaynağını yine de belirtin. Kullanıcı bunu beğenecektir)
 1. Etkileyici Bir Başlık

İçeriğinizi istediğiniz kadar güzel yazın kullanıcı, Google üzerinde başlık ve meta açıklamayı göreceğinden kendisini tam olarak ifade etmeyen başlık gördüğünde ilk sırada olsanız sizi pas geçecektir. Atacağınız benzersiz başlık diğer sayfalarınızda yer almamalı.

Makale içerisinde benzeri olmayan ve yaratıcılığınızı da koyarak bir başlık oluşturun
Makale içerisinde benzeri olmayan ve yaratıcılığınızı da koyarak bir başlık oluşturun

İçerik için ürettiğiniz başlık Google’daki rakip sitelerinizde benzerleri yer alacak ama siz tam anlamıyla, kullanıcı gibi düşünüp ona çekecek bir başlık atmalısınız. Metin yazarı gibi tek tek, başka varyasyonlarını, eş anlamlarını düşünüp sitenin mutfağında hazırlamalısınız. Ayrıca, h1 h2 başlık etiketlerini kullanmak makalenizin daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

H1 H2 etiketleri hakkında daha fazla bilgi almak için yazımız, bu konuda size rehber olacaktır.

 1. İçeriğin Pikachu’su: Fotoğraf

Makalede fotoğraf kullanımı
Makalede fotoğraf kullanımı

Pikachu kadar yazıda tatlı bir şey varsa fotoğraftır. Kullanıcılar Google’da arattığı içeriğin yazı ve fotoğraf kısmına odaklanıyor. Video kısmına ulaşmak isterlerse Google’ın başka video uygulama aracı Youtube tercih ederler. Siz makaleye uygun, kesinlikle kopya olmayan, belli düzenlemelerden geçmiş fotoğrafları yazınızda tercih etmeniz gerekiyor.

Eğer yazınıza uygun fotoğraf çekemediyseniz üzülmenize gerek yok. Stok fotoğraf sitelerinden ya da Canva gibi kolay sitelerle fotoğraf yapabilir veyahut düzenleyebilirsiniz. Ne kadar çok konuyla alakalı, konuya asist yapacak fotoğraflar bulmanız hem yazınızı pikachu kadar tatlı yapacak hem de okuyucunun sitede daha çok vakit geçirmesi sağlanacaktır.

 1. Yazının Görünmez 3’lüsü: Giriş, Gelişme ve Sonuç

Bir içerik oluşturmak istediniz ilk öğrenmeniz gereken kural; giriş, gelişme ve sonuçtur. Bir yazıda bu görünmez kahramanlar yoksa yazının anlamı otomatik olarak bozulur ve ne kullanıcı ne de arama motorları cümleleri doğru anlayamazlar. Sonuç olarak Google gibi müşteriler de sayfanızda çok durmaz.

Giriş, gelişme ve sonuç birbirinden ayrılmazlar
Giriş, gelişme ve sonuç birbirinden ayrılmazlar

Giriş, gelişme ve sonuç kısmını öğrenmek için boş vakitlerde hikaye ve roman okuyarak bu eksikliği giderebilirsiniz. İyi bir giriş, gelişme ile sonuçtan etkilidir. İskelet için de gelişme önemlidir. Bir sezon varsa doğal olarak onun da finali olmalıdır.

 1. Türk Dil Kurumuna Uygunluk

Cümle içerisinde dikkat edeceğiniz noktalama işaretleri doğrultusunda arama motorlarında daha çabuk yükselirsiniz. Cümle içindeki belirsizliği de önler kullanıcıların ikilemde kalıp kafaların karışmasına engel olursunuz. Cümle içerisindeki özel isimlerin büyük yazılması, ses olayların doğru şekilde yazıda verilmesi kullanıcının keyif dolu bir yazı okumasına neden olur.

TDK'dan yararlanmak makalenin kimliğinin belli olmasına yardım olur.
TDK’dan yararlanmak makalenin kimliğinin belli olmasına yardım olur.

Yazı içerisinde anahtar kelimenizin yan anlamlarına da yer vermeniz kullanıcılar tarafından yan anlam aratıldığında Google sizin sitenizi müşterilere sunacaktır. LSI adı verilen bu kavram ile daha fazla kullanıcı çekmek mümkün.

 1. Pastada Çilek: Videolu Makale

Forbes ünlü markalar tarafından ortaya konan bir gerçeklik ise; kullanıcıların videolu içerikleri daha çok tercih ettikleridir.  Google ve diğer arama motorları videolu içerikleri daha üst planda tuttukları gözlemlenmiştir.  İnternet sitesi içeriğinizin videolu olması sosyal medyada paylaşım oranını da fena derece de arttıracaktır.

Sitelerde her yazı altına koyulacak bu özellik hem Google hem de kullanıcı tarafından beğenilecektir. Videolu içerik, eğlenceli videolarla okurun kafasında daha fazla kalmanızı sağlayacaktır.

 1. ‘Alo Beni Duyan Var Mı’: Sesli Makale

Telefondaki sesli arama özelliği ile kullanıcılar bu yöntemi kullanmaktadır. Etkili de sonuç veren bu arama yöntemi sitenizdeki kelimeleri bulduracaktır. Sizin yazı içerisinde hedef kitleniz için bir bonus vermek istiyorsanız sesli arama özelliğini sitenize getirin.

Makalenizi seslendirerek kaliteyi ortaya koyabilirsiniz
Makalenizi seslendirerek kaliteyi ortaya koyabilirsiniz

‘Sesli makale oku’ çalışmasıyla hem yazınızı hem de sesinizi daha çok kişiye duyurabilirsiniz. Yazıyı sesli bir şekilde kullanıcıya dinletmek hem bugün hem de yarın için iyi bir vizyon örneğidir. Ayrıca görme engelliler için de harika bir çalışma yapmış olursunuz.

İçeriğin Genel Sonucu

İnternet sitenin mutfağında hazırlanan makaleler, okuyucu ve Google tarafından beğenilmesi gerekiyor. Yazıyı hazırlarken profesyonel yazarlar gibi düşünmeyip okuyucu gözünden de bakmayı bilmeliyiz. Hem yazı yazmayı hem de okumayı seveceğiz. Geriye kurallara uymak kalıyor.

SEO uyumlu makale yazmak isteyenlerin mutlaka bilmesi gereken kelimeler
SEO uyumlu makale yazmak isteyenlerin mutlaka bilmesi gereken kelimeler

İyi makale yamak iyi kullanıcı getirir. Makale yazmayı bilmek makale yazmayı aynı zamanda sevmek demektir. Eğer işini ek iş olarak görüyorsanız da sevmiyorsanız bu işten ne mutlu olabilir ne de bir şeyler kazanabilirsiniz. İlk önce işinizi seveceksiniz.

Oyunun en büyük kahramanı olan SEO uyumlu makale yazmak her internet sahibinin istediği bir durumdur. Ne kadar iyi, kaliteli, özgün, örnek gösterilebilecek yazılar üretirseniz hem internet sitesi aleminde hem de başka mecralarda adınız duyulur.