SEO Uyumlu Makale Örnekleri (Fotoğraflı Anlatım)

Web sitesi sahipleri tarafından kullanılan ve arama motorları tarafından istenilen içeriklere detaylı olarak bakarak, ‘SEO uyumlu makale örnekleri nelerdir?” kısmını inceleyeceğiz. Bu yazımızda içerikleri fotoğrafları şekilde açıklayarak içerik hakkında bilgisi olan ya da olmayanlara rehberlik edeceğiz.

İnternet sitelerinin mutfağında inşa edilen içerikler, biz, site sahiplerini, Google, Yandex gibi arama motorlarında bulunduran baş etkenlerden bir tanesidir. Blog yazılarının içerikleri olduğu gibi E-ticaret kısmında olanların hakkımızda, iletişim, ürün açıklamaları da bulunduğundan içerik örnekleri, sitesi olan A’dan Z’ye herkesi kapsamaktadır.

Web sitelerimizin altın kaynağı olan içerikler, sitemizin ziyaretçi kazanması ya da sitemizdeki ürünlerin satışı için güneş bekleyen bir çiçek gibi gereklidir. Arz olmazsa talep, talep olmazsa da arz olmaz.  🙂 Biz, kullanıcılardan ayrılamayız onlar da bizden ayrılmaması için yazı üretmemiz gerekiyor.

SEO uyumlu makaleler sayesinde Google üzerinden başarı yakalarken kullanıcıların da aradığı içerikleri oluşturabilirsiniz. Ayrıca 300 kelimelik makale örneği arıyorsanız bu yazımızla istediğinize ulaşabilirsiniz.

Blog Sahipleri İçin Makale Örnekleri

Blog türünde paylaşım yapan insanlar tarafından kullanılan içeriklerdir. Türkiye’de en büyük örneğini son 7-8 yılda Onedio yaptı ve marka yaparak Onedio tarzı içerikler kullanıcılar tarafından aratılmaya başlandı. Sitemizde yer alan tüm içerikler bir blog içeriği örneğidir. Blog yazısı yazarken nelere dikkat edeceğimizi detaylı ve maddeli olarak inceleyelim.

SEO uyumlu makaleler sayesinde Google üzerinden başarı yakalarken kullanıcıların da aradığı içerikleri oluşturabilirsiniz

Yazı içerisinde ya da sonunda mutlaka yazar adı yer almalıdır. https://enpopuler.net İçerik türünün ne olduğu fark etmeden konuyla ilgili görüşünüzü paylaşmanız kullanıcı için ‘arkadaş havası’ bıraktırır. Hiçbir şey düşünmeden güveni sağlamak ilk ilkedir.

 • Sizi Anlatan Başlık 

Neyle alakalı içerik yazdıysanız mutlaka bunu belirtmeniz lazım. Denizli’de gezilecek yerler ile ilgili yazı hazırlıyorsanız Denizli başlığını atmanız lazım. “Harika gezilecek yerler” derseniz milyonlarca gezilecek yer var. İnsanlar “nerede?” J diye sorar.

SEO uyumlu makale yazıları için başlık ve giriş örneği
SEO uyumlu makale yazıları için başlık ve giriş örneği
 • Makale Örnekleri Giriş Cümleleri

Makale örnekleri konusunda ayrı bir parantez açılması gereken yer: etkili bir giriş yapılmalı. Bir romana iyi başlamışsanız mutlaka etkili bir giriş okumuşsunuz. Zaten insanlar videolara yönelmeye başladı. En azından sitemizde onları daha çok tutmak ve yazımızı okutmak için etkileyici bir giriş yapmamız gerekiyor;

 • Yazınız neyi anlatıyor
 • Yazı da nereden bahsediyorsunuz
 • Yazının ana karakteri kim? (Oyun ise oyunun adı gibi)
 • Geçmişten, hikayenin vurgulayıcı yerinden bahsedebiliriz
 • 2 satır olmalı ve iki satır da tüm makalemizin yüzde 20’sini geçmemeli. Sonuçta sadece giriş yazıyoruz.
 • Okuyucu harekete geçirmeliyiz
Blog yazıları için gelişme cümleleri ile ara başlık kullanımı
Blog yazıları için gelişme cümleleri ile ara başlık kullanımı
 • Hikâyeyi Anlatan Gelişme Cümleleri

Burada asıl sormamız gerek neyi anlatmak istiyoruz? Tüm her şeyiyle kelimelere döküp makaleyi sitemizde paylaşmamız gerekiyor. Gelişme cümlelerinde dikkat edilecek en önemli nokta alt başlıkların doğru ve olayı ifade eden başlıklardan olmasıdır. Küçük hatalar kullanıcının çok çabuk güvenini zedeleyecek ve yaklaşık 2 saniye süren geri gelip başka siteye uğrayacaktır.

Gelişme cümleleri merakı gidermelidir. Denizli’de ne var ne yok anlatmanız gerekiyor çünkü son kozunuzu oynuyorsunuz. Kullanıcı buranın sonunu okuyorsa zaten sonuç kısmını da mutlaka okur. Burada, cümle düşüklüğüne, yazım hatalarına ve noktalama işaretlerine dikkat etmeniz gerekiyor.

SEO uyumlu makalelerde gelişme cümlesinde yazılabilecekler
SEO uyumlu makalelerde gelişme cümlesinde yazılabilecekler

Gelişme cümlelerinde kullanıcıya bol bol fotoğraf verebilirsiniz. Fotoğrafların tatlı olması kullanıcının yazıyı daha fazla okumasına sebep olacaktır. Olayı anlatan fotoğraflara yer vermek hem arama motorları hem de kullanıcılar için cazip bir fırsattır.

 • Bir Dizinin Finali: Sonuç Yazısı

Diziyi taşıdınız ve finale getirdiniz. Artık iyi bir sonuca bağlamamız gerekiyor. Kullanıcı burada, daha çok fiyat, zaman, olay örgüsünün sonunu arar. Biz de hem kullanıcının son isteğini burada sağlarken hem de giriş ve gelişmenin özetini çıkartarak burada kullanıcı ya da Google gibi arama motorlarına altın tepside sunacağız.

Sonuç kısmında mutlaka anahtar kelimeye yer verilmesi lazım. Sonuçta bir hikaye anlattınız bunu da burada belirtmek gerekir. Şöyle bir vurgu yapalım: sitenizin A’dan Z’ye hepsi kullanıcı odaklı olmalıdır. Ben bunu okuyunca keyif almalıyım diye düşünmeli ve buna göre geliştirmelisiniz.

SEO uyumlu makale örneklerinde mesaj net olarak verilmelidir
SEO uyumlu makale örneklerinde mesaj net olarak verilmelidir

Her hikayede ya mutlu ya da mutsuz son vardır ama mutlaka bir son vardır. Sizde hikayenizin gerek teknik bilgilerle gerekse düz cümlelerle yazıp kullanıcıyı ya başka içeriklere çekmelisiniz ya da onu bilgiye doyurup göndermelisiniz.

 • Makale Örnekleri: İç Link Kısmı

Okuyucuyu giriş, gelişme ya da sonuca kadar tutmayı başardınız. Elinize harika bir avantaj geçti. Yazının içerisinde geçen bir kelimeniz başka bir makaleyle bağdaştığını fark ettiniz. Hemen ona link verin hem Google için hem de farklı yazıların okunması için güzel fırsat.

Etiket ile iç link yapılanması hakkında bilgi
Etiket ile iç link yapılanması hakkında bilgi

SEO’da önemli yere sahip olan iç link hem otoriterinizi arttırırken hem de Google üzerinizdeki sıralamanıza da olumlu katkı sağlayacaktır.

 • Önemli Kelimeleri Etiketlemek

Yazıda anlattığın olayın mutlaka önemli kahramanları vardır. Denizli’de gezilecek yerleri anlatıyorsan etiketleyeceklerin arasında; Denizli, Denizli’de gezilecek yerler, (yazı içerisindeki mekanlar, yerler) yer almalıdır. Buraya anahtar kelimelerinizi, önemli tarihi, ürünü ya da kullanıcılar tarafından aratılacak kelimeyi de seçebilirsiniz.

Ayrıca: SEO uyumlu makale örnekleri konusunu incelediyseniz bu konunun daha detaylı ve başlangıç halini yazdığımız SEO Anatomisi kısmına da göz atabilirsiniz.

 • Blog İçeriklerin En Değerlisi: Fotoğraf Kullanımı

Biz sitemizde, akademik makale yazmıyoruz. Bu yüzden site içeriğimiz ister seyahat ister oyun isterse de sağlık olsun fotoğraflara yer vermeliyiz. Fotoğraflar sitemizdeki yazılara ışık tutacaktır. Lakin internetten rastgele bulduğumuz fotoğraflar blog içeriğimizi aydınlatmayacak aksine köreltecektir.

Blog yazılarında fotoğraf kullanmak yazıyı gösteren unsurdur
Blog yazılarında fotoğraf kullanmak yazıyı gösteren unsurdur

Fotoğraflar blog site sahipleri için özel ürünlerdir. İnsanlar video izlemek isterse bunu Google üzerinden değil Youtube üzerinden yapacaktır. Fotoğraflarla bir olayı anlatmak insanların beyninde daha kalıcı bilgiler bırakacaktır ve o siteyi ister istemez aklında tutacaktır.

 • Doğru H1-H2-H3 Başlık Kullanımı

Google neyin önemli neyin önemsiz olduğunu H1 – H2 diye nitelendirdiği başlıklardan almaktadır. Giriş cümlesinden sonra seçeceğimiz başlıklar H1 > H2 > H3 diyerek kullanarak devam edeceğiz. Aklınıza şöyle bir soru gelebilir: Her alt başlık H1 mi H2 mi? Kısaca şöyle söyleyebiliriz: H1 ana başlık H2 alt başlık ve H3 de H2’nin alt başlığıdır.

H1-h2 hakkında bir makale kaleme aldık. Burada daha detaylı nasıl kullanabileceğinizi, doğru heading kullanımı hakkında bilgiler de verdik. Google burada bir kitap gibi düşünüp ona göre başlık sıralaması yapmanızı istemektedir.

Kısaca göstermek gerekirse;

Ali’ni Hayatı (H1)

Ali’nin Ankara’daki Hayatı (H2)

Ali’nin Ankara’daki Mahalle Hayatı (H3)

Ali’nin Ankara’daki Sokak Hayatı (H3)

Ali’nin İstanbul’daki Hayatı (H2)

Ali’nin Evlenmesi (H3)

Ali’nin Yaşlanması (H4)

 

E-ticaret Siteleri İçin Makale Örnekleri

Elektronik ticaret ile uğraşan insanların pazar yerlerinden çıkıp kendi sitelerini açtıklarında koyacakları yazı türüdür. Sitedeki içerikler, blog olarak uzun uzadıya koyulacağı gibi satılan ürünün açıklaması olarak da kullanılabilir.  E-ticaret sitelerinde çok sayıda ürün yer alır. Biz e-ticaretteki ürünlerin daha fazla kişiye ulaşabilmesi için özel içerikler üretmemiz gerekiyor.

Makale örneklerinde en önemli konu: Ürünlerde iyi iletişim e-ticarette başarıyı getirir
Makale örneklerinde en önemli konu: Ürünlerde iyi iletişim e-ticarette başarıyı getirir

Türkiye’de oldukça büyük (n11, gitti gidiyor, hepsiburada gibi) ticaretle uğraşan siteler mevcut. Sattığımız ürünlerin hepsi neredeyse burada zaten satılmakta. Mega şirketler her ürüne reklam bütçesi ayırma özelliği mevcut. Bizim öyle bir seçeneğimiz yok şimdi, E-ticaret için makale örneklerine bakalım.

 1. E-ticaret İçin Blog Yazımı

İnternet sitelerimizin içeriğini üretmek hep blog yazanlara mahsus gibi gözükse de masaya döktüğümüzde böyle olmadığı gözükmektedir. İlk olarak kendimize bir yol haritası çizmeliyiz. E-ticaret için blog reçetesi şu şekilde olmalıdır;

 • Metin bir blog kadar uzun olmamalıdır
 • Metinde tüm amaç ürünleri daha detaylı olarak açıklamaktır
 • Ürünlerin nasıl kullanılacağı yazı içerisinde yazılı ve görsel olarak ifade edilmelidir
 • Ürünlerde yapılan hatalar, yapılmayacaklar, doğru kullanma klavuzu gibi alt başlıklarla ürün A’dan Z’ye açıklanmalıdır
 • Son olarak SEO uyumlu makale örneklerinde olması gibi teorik bilgileri de kullanıcı görmese de biz dikkat etmeliyiz. Google gibi arama motorlarında daha üst sıralara gelmek için.
 1. Ürün Açıklama Metinleri

Web sitemizde sattığımız ürünlerin kısa açıklamaları olmalı. Bu yazı, global sitelerdeki gibi uzun uzadıya da olabilir lakin bizim buna ayıracak vaktimiz daha az. 2 bin kalem farklı ürünümüzün olduğunu düşünürsek hepsine uzun cümleler girmemiz oldukça vakit kaybettirir.

E-ticaret için ürün yazısında olması gerekenler
E-ticaret için ürün yazısında olması gerekenler

Bunun için maksimum 10 cümleden oluşan cümlelere yer vermeliyiz. Ürün açıklamaları ise şu şekilde olmalıdır;

 • Ürünün adı yazılmalıdır
 • Ürün nerede kullanılabileceği ifade edilmelidir
 • Ürünün verdiği hizmet belirtilmelidir
 • “Müşteriye bu nesneyi alırsanız en iyisine sahip olmuş olursunuz” havası verilmelidir (reklam taktiği)
 • Yazı içerisinde mutlaka yan anlam kelimeleri kullanılmalıdır (bant ise yapışkan da denilmelidir)

SEO uyumlu makale örnekleri arıyorsanız örnekler sitemizde yer almaktadır!