SEO ANATOMİSİ: SEO UYUMLU MAKALE

SEO uyumlu makale, web sitelerin yüzlerce site arasından sıyrılmasına yardımcı olan bir araçtır. Açılımı Search Engine Optimization kelime anlamı ise Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO, sitelerin sıralama yarışına girmesi için geçtiği kriterlerin genel adıdır.

Faktörlerden bir tanesi olan SEO uyumlu makale yani içerik, belirli bir kural döngüsünde yazılıp Google sunulmaktadır. Biz yemeği yapacağız ve Google ile kullanıcılara servis edeceğiz. Web sitelerin mutfağında hazırlanan SEO uyumlu içeriklerin genel olarak anatomisini siyahlar.com olarak inceleyeceğiz.

SEO uyumlu içerik oluşturma grafiği
SEO uyumlu içerik oluşturma grafiği

SEO Uyumlu Makaleler Nedir?

Google, Yandex gibi arama motorları tarafından değerlenen kendi sitelerinde yüzeysel olarak açıkladıkları sistemdir. Arama motorları, tarafından siteniz incelendikten sonra sitenizi sıralamaya sokacak yazıları kendi oluşturmuş olduğu sıralamaya göre sokar. Her “Seni Seviyorum” yazanı sıralamaya sokmaz.

Web sitelerin adeta mutfağı olan makale ya da içerik, A’dan Z’ye kurallarına göre hazırlanırsa hem kullanıcılar hem de Google bizim yemeğimizi beğenir ve daha fazla arkadaşına önerir. Biz bazı kurallar çerçevesinde bir içerik hazırlayacağız ve bunu da oyunun kurallarına göre oynayacağız.

Araba yazısı Google araması
Araba yazısı Google araması

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? (Beraber Yazacağız)

Arama motorlarının istediği bir dilde makale hazırlamazsa internet çöplüğünde yazılarımız değer bulmaz ve kaybolur gider. Tüketici (Google ya da kullanıcılar) sitemizde kaliteli içerik görmezse bizi başkalarına önermez ve biz, o yazıyı boşuna hazırlamış oluruz.

İlk sayfada yer alması gereken yazılarda bazı kuralları bilmemiz ve buna göre hareket etmemiz gerekmektedir. Futbol oynayacaksak bunun ayakla oynandığını 🙂 ilk olarak bilmemiz gerekiyor.  Şimdi Word üzerinden bir dosya açacağız ve SEO uyumlu makale hazırlayacağız.

  1. Etkili Bir Başlık Seçelim

Yazı içinde başlık seçimizi SEMrush gibi kanallardan kelimenin aranma hacmine göre seçebiliriz. Örnek olarak yazacağımız makale konusu Türkiye’de en çok kullanılan “araba fiyatları” olsun. İlk olarak bu kelimeyi SEMrush üzerinden aratacağız.

Araba yazısı Google aramasında insanların baktıkları
Araba yazısı Google aramasında insanların baktıkları

Google üzerinden de başlık seçimini yapabiliriz. Buradan sonra sizin eşsiz zekanıza kalıyor uygun başlığı seçmek. Siz neyi anlatmak istiyorsanız onu seçin ve başına sonuna artık yaratıcılığınıza göre kelimeler ekleyin.

  1. Giriş Cümlesini Yazalım

Cümle içerisindeki kırmızılar anahtar kelimeleri göstermektedir lakin yeşil renkte gösterilenler ise LSI yani gizli anlamsal indexli kelimeleri göstermektedir. Cümle içerisinde bunları cümlenin anlam akışını bozmadan kullanacağız ve makalemiz arama motorları tarafından daha önce çıkacak.

Başlık ve giriş cümlesinin doğru kullanımı
Başlık ve giriş cümlesinin doğru kullanımı

Burada dikkat edilmesi gereken; cümlenin akışını bozmamak, ziyaretçiye güveni sağlamak, arkadaş tadında yazıldığını hissettirmek, anahtar kelimeyi ve LSI düzgün şekilde cümleye serpiştirmek gerekiyor.

  1. Gelişme Cümlesi Alt Başlık Seçimi

SEO kurallarının yer aldığı ve SEO ile ilgili kanallardan arattığımız arama hacmi yüksek başlıkları kullanacağız. Başlık seçerken, “Biz ziyaretçi olsak acaba ne diye aratırdık?” diye düşünmeliyiz. Alt başlık seçimi internet sitesi içeriğinde eğer maddeliyse bir H2 başlığı açıp sonra maddeleme listesi yapmalıyız.

Gelişme cümlesindeki başlıklar maddele listesine göre gidiyorsa H2 başlığı açılır ve açılacak maddelerin başlıkları ise H3 bandında ilerler. Bununla ilgili grafiklerle oluşturduğumuz H1 H2 H3  etiket kullanma içeriğine bakabilirsiniz.

h2-h3 ve gelişme cümlesinin doğru kullanımı
H2-h3 ve gelişme cümlesinin doğru kullanımı
  1.  İçeriklerde Fotoğraf Kullanımı

Maddeleme ile bir yazıyı anlatırken mutlaka her maddelemenin altına fotoğraf koymalıyız. Bu, insanların sitenizde daha çok vakit geçirmesine neden olacaktır ve savınızı da destekleyecektir. Makalenizin SEO kuralları çerçevesinde, yazı içerisindeki fotoğrafların optimize edilmiş olarak bulunması arama motorları tarafından sitenizin sevilmesine yardımcı olacaktır.

SEO uyumlu makale hazırlamak
SEO uyumlu makale hazırlamak kuralların toplaması ile oluşmaktadır.

Fotoğrafı koyduktan sonra fotoğraf altı yazısını da anahtar kelime içeren ve 4-5 kelimeden oluşan bir cümle ile doldurmalıyız. İnsanlar Google görsellerden anahtar kelimeyi aratıp bizim fotoğrafımızı görebilir oradan da ziyaretçi kazanabiliriz.

 

  1. Sonucun Yazılması

Metnimizi anlattıktan sonra metnin özetini ve metinde gözden kaçırdıklarımızı sonuca yazmamız gerekiyor. Sonuç kısmı 2 paragraftan oluşabilir ve sonuç bölümüne fotoğraf eklemek cazip durmaz çünkü; sitenin alt kısmında önerilen postlar olacağından göze hoş durmaz.

Fotoğraf kısmını gelişme döneminde bitirmeli ve sonuç kısmına bunu bırakmamalı ama videolu bir içeriğiniz varsa bunu sonuç kısmına yerleştirebilirsiniz. Çünkü okuyucular, videoyu açtıktan sonra artık o metne devam etmezler. Sonucun cümleden ayrı olmaması, maddeleme varsa cümlelerin toplanması gerekmektedir.

  1. Etiket ve Meta Açıklama Yazımı

SEO uyumlu makale yazdıktan sonra geriye iki önemli kısım kalıyor: 1- Etiketlerin ve meta açıklamasının yazımı. Etiketlerin kullanımı 300 kelime ise 3 tane ve katları olarak düşünebilirsiniz. Fazla alt etiketi yazmanız bir şey kazandırmayacak aksine Google tarafından spam olarak algılanacaksınız.

SEO uyumlu makalede etiket kullanımı
SEO uyumlu makalede etiket kullanımı

Meta açıklama kısmına Google büyük önem vermekte. Yayınladığı bir yazıda eşsiz olması gerektiğini, uzun olmaması cihaz eşitliğinde paylaşılmasını, kaliteli açıklamaların olması gerektiğini ve anahtar kelimesi de yer almalıdır. Oyunu kurallarına göre oynayacağız ve eğer SEO uyumlu makale yazmak istiyorsak mutlaka Google tanımamız ona göre oyunu bitirmemiz gerekiyor