SEMrush Overview Kullanma Klavuzu

Dünyanın en popüler SEO uyumlu içerik analizlerin üreticisi SEMrush, yeni olarak yayınladığı SEMrush Overview ile makale ya da içerik üreticilerinin adeta eli kolu olmuş durumda. İngilizceden dilimize genel bakış, genel bir tanıtma olarak ifade edilen bu kelime, anahtar kelimenin anatomisini çıkartıyor.

SEMrush Overview kullanarak, birden fazla özelliğe aynı anda erişmeniz ve arama motorlarında iyi, etkili ve kullanıcı odaklı makale üretmeniz mümkün hale geldi. SEO uyumlu makale yazarken A’dan Z’ye dikkat etmemiz gereken noktaları bizde ifade eden yazılımı inceleyip kullanmak isteyenlere bilgiler aktaracağız.

Semrush Keyword Overview kullanımı
Semrush Keyword Overview kullanımı

SEMrush Overview Nasıl Kullanılır?

Overview makale içerisinde bize yardımcı olan en büyük kaynaklardan (Google’dan sonra ) bir tanesidir. Etkin ve doğru kullanıldığında hem makalemiz Google arama sıralamasında daha üst sıralara çıkacak hem de daha fazla insana erişmiş olacaksınız. Araba ile ilgili bir yazı araştırma yaparak fotoğraflarla bu aracı anlatalım

  • Trendlere Bakma

SEMrush’un sevilen özelliklerinden bir tanesidir. Sağ tarafta bulunan grafikten bakılan trendde genel olarak yıllık arama gösterilmiştir. Hangi aylarda popüler olduğunu hangi aylarda ise kelimenin aranmasının düştüğünü gözetleyebiliriz. Anahtar kelimenizin eğilimini bu şekilde anlayabilir ve mevsimlere göre farklı çalışma yapabilirsiniz.

Semrush Keyword Overview'da kelime aranmasının trend metrik analizi (12 aylık)
Semrush Keyword Overview’da kelime aranmasının trend metrik analizi (12 aylık)

Bazı kelimelerde birden yükselme ve düşme görülmekte. Özellikle “okul, mayo, yaz tatili” bunlardan bazılarıdır. Yaptığınız çalışmayı iyi analiz etmek ve sezon olarak hangi aylarda çalışma yapacağınızı göstermektedir.

  • Anahtar Kelimeye Reklam Verme

Sayfanın en altında yer alan bu bilgilendirme hem trend reklam oranını gösterirken hem de reklamları görebilme imkanınız oluyor. 12 ay boyunca yerel ve ulusal düzeyde anahtar kelimeye reklam vermeye bakabilirsiniz. Anahtar kelimenin geçmişteki verilerini de görebilir ve buna içerik ile alakalı çalışmalar yaparsınız.

  • Anahtar Kelime Varyasyonunu Görebilme

Anahtar kelimenizin farklı anlamlarını da SEMrush overview içerisinden görüntüleyebilir ve yazınıza renk katabilirsiniz. Varyasyonların yanında bulunan aranma hacmi ve tbm değerlerini de görebilir ve makalenizde bunu daha fazla kullanabilirsiniz.

Kelime varyasyonlarını görme imkanı ile farklı kelimeleri yazınızın içine ekleyebilirsiniz
Kelime varyasyonlarını görme imkanı ile farklı kelimeleri yazınızın içine ekleyebilirsiniz

Kullanıcılar Google aynı ifadeyi yazmayabilirler. Birisi “yüz” yazarken bir başkası “100” yazabilir. Eğer bizim konumuz ikisinin de kapsıyorsa anahtar kelime varyasyonlarının bulunduğu kutucuk tam bizim işimize yarayacak düzeyde.

  • Sorular

Semrush Keyword Overview'da insanların sorduklarını görebilme
Semrush Keyword Overview’da insanların sorduklarını görebilme

İnsanların Google üzerinden arama çubuğuna Google sunduklarından farklı yazdıklarıdır. Bir insan direkt olarak araba yazmayabilir aaraba yazabilir. SEMrush’da bunu bu ekrandan göstermektedir. Buradaki volume oranları oldukça düşüktür ama yüksek olduğu görülürse kendi anahtar kelimelerinizde mutlaka yazı içerisine eklemeniz ve yolunuza devam etmeniz gerekir.

Google her yayınladığı makalesinde web site sahiplerinin hedefinin Google değil kullanıcı olması gerektiğini ifade ediyor. Biz de bu sorular kısmını kullanarak daha farklı kullanıcıları sitemize çekmeye çalışacağız. Ayrıca SSS ile sitenizi SEO uyumla hale getirebilirsiniz.

  • Global Aranma Seviyesi

SEMrush’un sadece owerview’de değil tüm araçlarında gösterdiği bir statüdür. Yıllık bazda anahtar kelimenin ne kadar arandığını ifade eder. Sadece işaretlediğiniz ülke yoktur. Burada o kelimeyi arayan başka ülkelerin de aranma seviyesi tabloya yansıtılmaktadır.

Günlük araba kelimesinin aranması (aylık)
Günlük araba kelimesinin aranması (aylık)

5 ülkeyi baz alarak grafikle tabloyu gösteren SEO firması, aşağıda yer alan diğer işareti ile farklı ülkelerden de bu kelimeye ilgi olduğunu ifade etmektedir.

  • Kelime Zorluğuna Bakma

Bir kelimenin en sıkıntılı yeri işte burasıdır. Eğer bilmeden bir kelime üzerinde çalışırsanız bazen boşa kürek çekmiş olursunuz. Çünkü kelimelerin SEO zorluk seviyesi farklılık göstermektedir. Örneğin fotoğraftaki aramada kelime zorluğu very hard olarak belirtmiş ve seviyesi de 93 yani oldukça güçlü bir kelime olarak yansıtılmıştır.

Semrus'a ait bu yazılımla kelime aranmasını, SEO zorluğunu ve tbm görebilirsiniz
Semrus’a ait bu yazılımla kelime aranmasını, SEO zorluğunu ve tbm görebilirsiniz

Bu kelimede çok sayıda otoritesi olan ve marka kimliğine sahip sitelerin yer aldığını basit bir düşünce analiz edebiliriz. Bunun yerine kelime hacmi daha düşük kelimelerden çalışıp sonra zorluğa geçmek en ideal bir SEO çalışma örneğidir.

  • SEMrush Overview Ek Özellikler

Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ve kitap şeklinde olan “User manuel” ile bu araçla ilgili daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. PDF seçeneğine tıklayarak çıkan tabloyu indirebilir ve daha detaylı olarak çalışabilirsiniz.

Yazılımda pdf alabilir ve kullanma klavuzunu daha detaylı inceleyebilirsiniz
Yazılımda pdf alabilir ve kullanma klavuzunu daha detaylı inceleyebilirsiniz

Ayrıca daha fazla kelime ile çalışırsanız “to keyword manager” seçeneği ile kelimeleri toplayabilir ve kolay arama seçeneği ile hızlı çalışma reaksiyonu gösterebilirsiniz.

  • SERP Analiz Sonuçları

SEMrush’un sunduğu bu yazılımda, rakiplerinizin anahtar kelimenizle ilgili olan çalışmayı yansıtmaktadır. Ne kadar backlink aldığı, ne kadar anahtar kelimenin url de geçtiği ve aranma trafiği net bir şekilde tablo olarak gösterilmiştir.

Semrush Keyword Overview'da rakip sitelerin durumları, backlinkleri, arama motorlarındaki kelime sayısı yer alamktadır
Semrush Keyword Overview’da rakip sitelerin durumları, backlinkleri, arama motorlarındaki kelime sayısı yer alamktadır

Hem rakiplerinizi tanırken hem de rakiplerinizin potansiyel durumunu çok rahat bir şekilde görebilir ve buna karşı nasıl çalışmanız gerektiğini hedefleyebilirsiniz. İlk 100 sayfanın yer aldığı listede, ne kadar aranma olduğu da görülmektedir.

SEMrush Overview Nedir?

Analizi iyi yapmak başarıyı getirir
Analizi iyi yapmak başarıyı getirir

SEMrush’un geliştirmiş olduğu bu araç, kelime bakışı olarak nitelendirilmiştir. Bir kelimeye A’dan Z’ye bakmak için kullanılan ve anahtar kelimeyi en iyi şekilde analiz eden araçtır. Verilerden yola çıkarak ortaya nesnel şekilde kelime hacmi, sonuç sayısı, tıklama başına maliyet (tbm) ve bunun gibi sonuçları aktaran bir ekrandır.

Bu araç ile, yerel ve ulusal tüm dünyada kelimeleri değerlendirebilir, anahtar kelimenin ince elenip sık dokunulduğu ve kelimenin rekabet değerlerini aktaran araçtır. Müşterileri daha iyi analiz etmek isteyen daha fazla web sitesi, sosyal medyaya trafik çekmek isteyenlerin mutlaka kullanması gereken yazılımdır.