H1 H2 Etiketi Nedir? Grafiklerle Anlatım

SEO uyumlu makale yazarken dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi de H1 H2 H3 etiketlerinin kullanımıdır. HTML’de bir kod olan H değeri, sitemizde yayınladığımız yazıların büyüklük durumuna göre şekillenmesine yardımcı olur.

Bu yazımızda A’dan Z’ye h1 h2 etiketi hakkında grafik ve fotoğraflardan oluşan bir yazı hazırlayacağız. Sitelerde oldukça kafa karıştan <h> etiketi, doğru kullanılmadığı taktirde Google botların sitelerin taranmasında sorun yaratacaktır. Bunun için detaylı olarak bu H1 etiketini ve h2, h3 alt başlık etiketlerini inceleyeceğiz.

Nedir Bu H1 H2 Etiketi?

H1 etiketi, HTML’de kullanılan ve yazılımsal olarak başlığı ifade eden açıklaması ise h (head) olan bir koddur. Arama motorlarıdna sizin sitenize gelerek burada hangisi başlık hangisi alt başlık bunu seçmek için kullandığı bir parametredir. Heading etiket kullanımı doğru kullanıldığında SEO olarak bildiğimiz arama motoru optimizasyonu daha nesnel olarak iyi gerçekleşecek ve sayfaların sıralaması gelişecektir.

<head> <title> Başlığınız </title> </head>

H2 etiketi ise; yazılım dilinde head 2 yani 2. başlığı niteleyen bir koddur. Toplamda 6 adet head etiketi bulunmaktadır. Bunlar önem sırasına göre 1’den 6’ya kadar gitmektedir. Basit bir şekilde hiyerarşiyi ifade edersek;  1 > 2 > 3 > 4 > 5 > 6 ama metin içerisindeki bazı durumlar bu basit sıralamayı değiştirmektedir ve biz de bunu hem grafiklerle hem de fotoğraflarla açıklayacağız.

h1-h2 etiketinin doğru kullanımı genel grafiği
h1-h2 etiketinin doğru kullanımı genel grafiği

H1 H2 H3 Etiketleri Nasıl Kullanılır?

Bu parametreler, <head> etiketinin kısaltmış şeklidir. Bir cümlenin başlığında kullanan bu değerler Google ve kullanıcı için önem arz etmektedir. Google yaptığı bildirimlere göre buna daha az değer vermekte asıl hedefin kullanıcı memnuniyeti olduğunu belirtmiştir. HTML başlıkları <p> …. <p/> içindeki yazıya göre farklılık göstermektedir.

Yazınız maddeleme ile alakalı ise başlık etiketleri de 1 > 2 diye gitmeyebiliyor işte bunu daha detaylı anlatarak h1 h2 h3 etiketinin nasıl kullanılır hakkında insanlara yardımcı olacağız. Şimdi maddelerden yola giderek head etiketinin doğru kullanımını anlatalım.

  1. H1 Etiketinin Kullanımı

H1 etiketini nasıl kullanacağımızı açıklarsak, genellikle sayfa başlarındaki  ana başlık etiketidir ve A’dan Z’ye her sitede yer alır. Bu değerin içinde <H1> Hakkımızda <h1/> ya da bir makalenin ana başlığı yazılabilir. Sitenizde yazı için kullandığınız tüm eklentilerde ana başlık girilmesi zorunludur.

Google etiket konusunda kitap gibi düşünün diyor. Bir kitapta en fazla 1 adet ana başlık olabilir bunun için sitemizde de birden fazla büyük başlık bulundurmak Google botları için fayda sağlamayacak. Kullanıcılar hangisi önemli olduğunu kavrayamayacak ve sitemizde belirsizlik yaşayacağız.

h1 h2 h3 etiketinin maddeleme ile alakalı kullanılabilecek grafiği
h1 h2 h3 etiketinin maddeleme ile alakalı kullanılabilecek grafiği
  1. H2 Etiketinin Kullanımı

Bu etiket, belki de insanların veya site sahiplerinin en çok kafasını karıştıran kullanımdır. H1 değerinden sonra en önemli kullanım olan H2 etiketini, bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak için küçük bir tabloda şöyle gösterebiliriz:

  • Bir makalede giriş cümlesinden sonra gelen başlıktır.
  • Bir içerikte ana başlıktan sonra gelen ilk başlıktır
  • Bir yazıda madde madde bilgi aktarılacaksa maddelemenin ana başlığıdır
  • Maddeleme bittikten sonra yazı devam ediyorsa ve başlıkta gerekiyorsa kullanılacak ilk başlıktır

Aslında kullanıcı gözüyle bakarsak önemli cümlelerin başlığına h2 değerini verebiliriz. Eğer akademik makale yazdıysanız içindekileri 1. Bunun altına 1.1 ve bunun da altında 1.2.1 diye başlıklar girmişsinizdir. Buradaki tüm olayda böyle başlıyor: bir konuyu anlattık gerekirse maddeledik sonra konu devam ediyor ama listeleme ile alakalı değil ona da h2 değerini koymalıyız.

  1. H3 Etiketinin Kullanımı

H3 etiketi önem derecesine göre 3. Değerde bulunan bir etiket seçeneğidir. Web site sahipleri SEO uyumlu makale yazarken maddeleme seçeneği ya da önem derecesine göre daha az önemliyi h3 etiketinde yer vermektedir.

H3 etiketi birden fazla olabilir 5 tane maddeleme vardır hepsi H3 olur çünkü hiçbir birbirinden büyük değil sadece bir sıralama var ve siz onu sayı ile gösteriyorsunuz. Maddelemeden sonra gelen h2 etiketinden sonra da kullanılabilir. Önemli olan kullanıcıya bunu büyük / küçük olarak yansıtmaktır.

H1 H2 H3 H4 H5 grafiği
H1 H2 H3 H4 H5 grafiği
  1. H4 H5 H6 Etiketlerinin Makale İçerisinde Kullanımı

Değer olarak en düşük adeta üvey evlat muamelesi gören değerlerdir. Genel olarak maddeleme de ya da çok uzun yazılarda kullanılmaktadır. Örneğin bizim yazımızda maddeleme olarak kullandığımız başlıkların hepsi H4 etiketinde yer almaktadır.

Bu etiketlerden sonra tekrar H2 ya da kendisinden bir önceki başlık ayrı olarak açılabilir. E ticaret sitelerinde ürünü tanıtırken maddeleme yöntemini kullandık ve h5 seçeneğini listeleme başlığı olarak seçtik sonra gelen bir ana başlık H4 başlığı olacaktır.

Google <H> Etiketleri Hakkında

SEO'nun kurallarından bir tanesi de: doğru h1 h2 etiketi kullanmaktır.
SEO’nun kurallarından bir tanesi de: doğru h1 h2 etiketi kullanmaktır.

Google resmi olarak head değerlerini şu şekilde kullanacaksınız demiyor ama Google İletişim tarafından yayınlanan makalelerde bunun nasıl kullanılacağı ifade edilmiş. Head 1 head 2 gibi konularda özellikle Google’dan bilgi almak isteyenler için hazırlanmış bir makale bulunmaktadır.

 

Google ifade ettiği makale ile hazırlamış olduğumuz içerik bire bir aynı dili ifade etmektedir. Makale yazarlarının veya site sahiplerinin bu etiket değerini bilip Google botlarının siteyi daha iyi analiz etmesine yardımcı olacaklardır.

Grafiklerle ifade ettiğimiz bu yazıda SEO uyumlu yazılarda h1 h2 h3 ve diğerlerinin nasıl kullanılabileceği Google ne istediğini ifade ettik. Genel olarak Google değil kullanıcılara odaklanması gerektiğini ifade ettik. Burada önemli başlığı ve anahtar kelimenizi doğru kullanmak hem arama motorları için hem de SEO için önem arz etmektedir. Kalekim sıva yazısında h1 h2 nasıl kullanılır örnek olarak gösterilmektedir.