Fair-Play Ruhunda ‘Tanıtım Yazısı’ Hazırlamak

Tanıtım yazısı bir farklı anlam ile referans yazısı, başka internet siteleri tarafından paylaşılan ve size adeta kefil olma sistemine verilen addır. Tanıtım yazıları sayesinde internet ortamında birden fazla avantaja ev sahipliği yapmış olursunuz.

Bu yazı türünün en önemli kuralı Fair Play çerçevesinde oyunu oynamaktır. Eğer ‘dürüst oyun’ dışında kalırsanız Google gibi arama motorları size cezayı kesecektir. Rakibe saygı kendine saygı prensibe ile hareket edilerek yazılan bir yazı hem Google değerinde hem de kullanıcı gözünde artı fayda sağlayacak.

Siteniz bu yazı sayesinde birçok özelliğe kavuşur; marka değerinin bilinmesi, hit artışı, değer artışı, sesinizi duyurma gibi soyut bilgiler var. Lakin her olumlu işin biraz da olumsuz tarafları var hem bunları detaylı olarak aktaracağız hem de tanıtım yazısı hakkında nesnel bilgiler sunmuş olacağız.

Tanıtım Yazısı Nedir?

Tanıtım yazısı çok basit bir ifadeyle kendi sitenizi tanıtma icrasına verilen addır. Bir başka site, sizin sitenize ait yazıyı yayımlayarak size kefil olmuş olur. Lakin site, böyle bir görevi belli nedenlerden dolayı üstlenir.

Web sitenizdeki ürünleri tanıtmak, yazıların sesini duyurmak ya da sitenin ismini duyurmak için yazılan tanıtım yazıları, başka sitelerin okuyucuları tarafından okunarak kendi sitenize hiçbir manipüle olmadan doğal olarak takipçi kazandırma işlevidir.

Tanıtım yazısı yazmak; geleceğe atılmış bir adımdır
Tanıtım yazısı yazmak; geleceğe atılmış bir adımdır

Tanıtım yazıları her sitede yayımlanabilir lakin her sitede yayımlanması sizin sitenizin aynı zamanda kaderini belirleyecektir. Burada tanıtım yazısını referans olarak belirleyeceğiz “reklamın iyisi kötüsü olmaz yayımlasınlar” demek sitenin kaderine çizik atmaktır. Bir tanıtma yazısı, kendi ürün grupları arasında dolaşırsa markalaşır, adı çıkar, takipçi gelir.

Tanıtım Yazısı Yazma Kuralları?

Başarılı bir yazı birçok engeli geride bırakıp başarı almanıza yardımcı olur
Başarılı bir yazı birçok engeli geride bırakıp başarı almanıza yardımcı olur

Tanıtım yazısı yazarken ‘selamun aleyküm’ diyerek çat diye girilmez. Belirli bir kural düzeninden sonra yayım hayatına geçer. Web sitelerin mutfağı olan makaleler ve içerik kısmı burada değer kazanıyor. İyi, nitelikli, kaliteli, SEO dostu, ‘Ben buradayım!’ diyen içerikler tanıtım yazısıdır.

Tanıtım yazısı kuralları belirtilirken ilk danışacağımız konu SEO uyumlu makale yazmayı bilmek gerekiyor. SEO’nun kalbi olan makaleyi yazmayı bilmek tanıtım yazısını yazmayı ve okumayı bilmektir. Şimdi tanıtım yazısı kuralları nelerdir onları detaylı bir şekilde inceleyelim.

Genel Bilgiler

Tanıtım yazısı hikaye tadında yazılan okuyucu tarafından okunduğunda mutlaka akıllarda yer kazandıracak ve içeriğe verilen link kısmına tıklattıracak kalitede olan yazı olması gerekiyor. Bu yüzden hikayede yani yazıda genel olarak şunlar olmalıdır;

 • Toplam kelime sayısı 300 kelimeden aşağı olmamalıdır
 • Dofollow link yapısına sahip 3 anahtar kelimeye 3 link verilmelidir
 • Okuyucuyu her ne alan olursa olsun bilgilendirmesi gerekir

Unutmayın, “Konuştuğun zaman sadece bildiklerini tekrar edersiniz ama dinlerseniz yeni şeyler öğrenebilirsiniz” okuyucuya bu kapsam yeni bilgiler verilmelidir. Onlar da bilgiden gelen mutluluk hazzıyla sitenizi doğal olarak ziyaret edecek ve sitenize olan güven insanların gözünde artacaktır.

Başlık

Çok bilinen bir yanlışla başlamak istiyorum. Tanıtım yazısı başlığında asla kendi sitenizin adını kullanmayın. Çok sayıda gördüğüm tanıtım yazısı örneğine göre kendi sitesinin adını başlığında kullananlar tanıtım yazısında geri kalıyor.

Profesyonel şekilde kaleme alınan sponsorlu yazılar sizi yükseklere taşır
Profesyonel şekilde kaleme alınan sponsorlu yazılar sizi yükseklere taşır

Nedeni ise oldukça basit; yazı verdiğiniz sitenin otoritesi yüksek olduğundan sitenin paylaştığı içerik sizin sitenizin önüne geçiyor ve size doğal olarak gelecek olan takipçileri de bünyesine katıyor. Başlık heading etiketleriniz (h1 h2) kuralara uygun olmalıdır.

Kullanıcılar başlığın büyüklüğüne göre metnin önem sırasını gözetleyecektir. Ayrıca yazıda başlığın SEMrush, ahrefs gibi kanallar üzerinden analiz edilip Google üzerinden tıklanma potansiyeli olan yaratıcı başlıklar seçilmelidir.

Gövde

Giriş, gelişme ve sonuç kapsamında düşünülerek tanıtım yazıları kaleme alınmalıdır. Bu yazılarda hikayeye, noktalama işaretlerine, anlam kaymalarına dikkat edilmelidir. Siz bir insana kefil oluyorsanız mutlaka kefil kişinin belli olumlu nedenlerinden dolayı referans oluyorsunuz ve buna dikkat etmeniz gerektiğini de biliyorsunuzdur.

Eğer yazacağımız metin belli bir kelime sırasına göre yazılıyorsa şu kuralı mutlaka uygulamamız gerekiyor;

 • Anahtar kelime oranı %2 olmalıdır (100 kelimede 2 tane demektir)
 • LSI yani gizli eşleşmeli indexli kelimemiz 300 kelimede 5 tane olmalıdır
 • Olayı ifade eden alt başlıklar seçilmelidir (sayısı önemli değildir)
 • Maddeleme yöntemi, yazı içerisinde videolu anlatım, özgün fotoğraflara yer verilerek yazıya renk getirilmelidir.

Link Yapısı

İnsanlar tanıtım yazısı olup olmadığını bilmezler. Bu işle uğraşan birisi varsa bunu bilebilir ama normal siteye gelen birisi onun normal yazı mı yoksa sizin referans olduğunuz bir yazı mı bunu ayırt edemeyebilir. Bu yüzden de “Şuradan daha detaylı inceleyebilirsiniz” ya da “Şu linke tıklayınız” ifadelerden kaçınarak doğal link yapısı oluşturmalısınız.

Tanıtım yazıları için link yapısını doğru ve profesyonel yapmak gerekir
Tanıtım yazıları için link yapısını doğru ve profesyonel yapmak gerekir

Yazıyı yazarken mutlaka okuyucu perspektifini de yanınızda bulundurmalı ve siteye gelen okuyucu gibi değerlendirip “Acaba hangi kelimeye dofollow link verirsem buna tıklar” diye düşünmeniz gerekir.

Referans yazılarının hepsi dofollow rel=”dofollow” komutu ile gösterilmektedir. Siz sitenizde bir kelimeye köprüleme ya da link verdiğinizde otomatik olarak o dofollow olacaktır. Bu komut HTML içinde şöyle gözükmektedir;

Fotoğraf

Tanıtım yazılarında genellikle fotoğraf olmaz bunun yerine tanıtımlarda, tanıtım yapılan sitenin logosu, ikonu veya maskotu olur. Bu kullanıcı için güven işaretlerinden bir tanesidir.

Google ücretli tanıtım yazısı yayımlayanlara ceza verme hakkına sahiptir
Google ücretli tanıtım yazısı yayımlayanlara ceza verme hakkına sahiptir

Buradaki tüm kurallar, kullanıcı odaklıdır. Google üzerinde bir çalışma ikinci planda bulunmaktadır. Bunun nedeni ise; Google bu tür yazılara sıcak bakmamaktadır. Bunu detaylı olarak inceleyeceğiz.

Tanıtım Yazıları Spam Olabilir

Arama motorları özellikle Google, kurallar ve teknik analizler sonrası sıralamayı belirler. Buna SEO diyebilirsiniz. Google tanıtım yazılarındaki referans linkin ücretli alındığını bilirse, biri ona bildirirse bu sizin sitenizin ceza almasını, sıralamadan düşmesini ve içerik olarak yaptırımda bulunmasına neden olur.

Yayımladığı birçok yazıda bunu ifade eden Google, spam ile ilgili de form oluşturmuştur. Arama motoru devi bunu, Webspam olarak bildirmiştir. Eğer rakibiniz teknik detayları iyi biliyorsa sizin Ahrefs üzerinden sitenizi inceleyecek ve dofollow backlink aldığınızı görünce büyük ihtimalle sizi şikayet edecektir.

Google kurallarına uymazsanız bu sizin korkulu rüyanız olur.
Google kurallarına uymazsanız bu sizin korkulu rüyanız olur.

Google bağlantı alma ile ilgili bir makale yayımlamıştır. Bu makaleye göre PageRank (Google oluşturmuş olduğu sıralama, 2014 yılında hizmete girdi) değeri geçiren bağlantıların alınması ya da satılması, bu bağlantıların karşılıklı çıkar ilişkisine dönüşmesi, çok sayıda bağlantıya yer verilmesi Google gözünde yasaktır.

Fair Play Tadında Tanıtım Yazısı Oluşturma

Tanıtmak için, sesinizi duyurmak için bu yazılar belirli kurallar çerçevesinde yazılırsa ya da başka isimle ‘beyaz şapka SEO’ kapsamında değerlendirilirse Google için olumlu olacaktır. Fair Play düşüncesiyle ‘iyi oyun’ felsefesiyle hareket edip mükemmel tanıtım yazıları çıkartmamız gerekiyor.

Fair-Play çerçevesinde bir yazı hazırlamazsanız spam yiyebilirsiniz
Fair-Play çerçevesinde bir yazı hazırlamazsanız spam yiyebilirsiniz

Eğer oyunu kurallarına göre oynarsak bu yazıda da birçok nitelikli ve uzun vadede iş yapacak çalışmalar elde edebiliriz. Tanıtım yazısı avantajları fair play çerçevesinde nasıl oynanır inceleyelim:

 • Referans yazısı alarak para akışını sağlayan sitelerden uzak durulmalıdır. Bunu SEO efsanesi Moz sayesinde kolaylıkla öğrenebilirsiniz.
 • Yüzde yüz özgün, bilgi veren yazılar yazın. Ayrıca bu yazılarınız oldukça doğal yazılmış olması gerekmektedir.
 • Ara başlık kullanın ve ara başlığınızda markanız yer alsın.
 • 3 adetten fazla yazıya link vermek, birbiri ardında link vermek ve tekrar eden kelimeleri kullanmak Google değerinde spam işaretidir.
 • Sponsorlu bağlantıların değerini kullanıcılar belirler. Rakip analizi iyi yapılmış, anahtar kelimelerin özenle seçilmiş cümle öbekleri kullanmayı tercih edin